# PTFA041501E-V4-R250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTFA041501E-V4-R250
- **Manufacturer:** WOLFSPEED
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptfa041501e-v4-r250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptfa041501e-v4-r250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 900 mA
- **Frequency:** 470MHz
- **Gain:** 21dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 150W
- **Supplier Device Package:** H-36248-2
- **Technology:** LDMOS
- **Voltage:** 28 V