# PTF61000LG230
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTF61000LG230
- **Manufacturer:** Hammond Manufacturing
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Rack Thermal Management
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptf61000lg230
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptf61000lg230#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Size:** 18.50" L x 18.50" W x 5.51" H (470.0mm x 470.0mm x 140.0mm)
- **Specifications:** Fan, AC, Square, 304 CFM
- **Type:** Fan
- **Voltage:** 230VAC