# PTF60500LG230
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTF60500LG230
- **Manufacturer:** Hammond Manufacturing
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Rack Thermal Management
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptf60500lg230
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptf60500lg230#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Size:** 16.93" L x 16.93" W x 4.92" H (430.0mm x 430.0mm x 125.0mm)
- **Specifications:** Fan, AC, Square, 149 CFM
- **Type:** Fan
- **Voltage:** 230VAC