# PTF60-084T-503A2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTF60-084T-503A2
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Slide Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptf60-084t-503a2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptf60-084t-503a2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Fader Type:** Dual
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 50 kΩ
- **Size:** Rectangular - 3.465" L x 0.787" W x 1.051" H (88.00mm x 20.00mm x 26.70mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Travel Range:** 60mm