# PTF45-152A-104B1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTF45-152A-104B1
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Slide Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptf45-152a-104b1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptf45-152a-104b1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Fader Type:** Dual
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Size:** Rectangular - 2.874" L x 0.787" W x 0.551" H (73.00mm x 20.00mm x 14.00mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Travel Range:** 45mm