# PTF01-082T-104A2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTF01-082T-104A2
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Slide Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptf01-082t-104a2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptf01-082t-104a2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Fader Type:** Dual
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Size:** Rectangular - 5.039" L x 0.787" W x 0.433" H (128.00mm x 20.00mm x 11.00mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Travel Range:** 100mm