# PTE45-151A-102B2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTE45-151A-102B2
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Slide Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pte45-151a-102b2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pte45-151a-102b2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Fader Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power (Watts):** 0.2W, 1/5W
- **Resistance:** 1 kΩ
- **Size:** Rectangular - 2.835" L x 0.630" W x 0.394" H (72.00mm x 16.00mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Travel Range:** 45mm