# PTC10LH01-502A2020
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTC10LH01-502A2020
- **Manufacturer:** Amphenol Piher
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptc10lh01-502a2020
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptc10lh01-502a2020#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.33W
- **Resistance:** 5 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Round - 0.406" Dia (10.30mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%