# PTC10LH01-103A1010
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTC10LH01-103A1010
- **Manufacturer:** Amphenol Piher
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptc10lh01-103a1010
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptc10lh01-103a1010#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/06/19/12061927-1993-1158-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.33W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Round - 0.406" Dia (10.30mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%