# PTB30W-0500-42-FN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTB30W-0500-42-FN
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ptb30w-0500-42-fn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ptb30w-0500-42-fn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUL, UL
- **Current:** 500mA
- **Dimming:** Analog, ELV, Triac
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 21 W
- **Ratings:** IP20, NEMA 410
- **Size:** 2.76" L x 1.57" W x 1.16" H (70.1mm x 39.9mm x 29.5mm)
- **Standard Number:** 60950-1; UL 8750
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 90VAC