# PTA2044-2015CPD103
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PTA2044-2015CPD103
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Slide Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pta2044-2015cpd103
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pta2044-2015cpd103#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Fader Type:** Dual
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power (Watts):** 0.025W, 1/40W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Size:** Rectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.256" H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Travel Range:** 20mm