# PT750R-1700
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PT750R-1700
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pt750r-1700
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pt750r-1700#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 3.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 280mOhm Max
- **Inductance:** 750 ÂµH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 1.700" Dia x 0.700" W (43.18mm x 17.78mm)
- **Tolerance:** Â±15%