# PT750-2050
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PT750-2050
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pt750-2050
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pt750-2050#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 6.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 150mOhm Max
- **Inductance:** 750 ÂµH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 2.050" Dia x 0.850" W (52.07mm x 21.59mm)
- **Tolerance:** Â±15%