# PT65125L254
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PT65125L254
- **Manufacturer:** APEM Inc.
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pt65125l254
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pt65125l254#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Flush, Recessed
- **Actuator Type:** Rotary for Tool
- **Circuit:** BCD
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Current Rating (Amps):** 150mA
- **Features:** Sealed - Flux Protection
- **Height Above Board:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 6
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 24VDC