# PT571110
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PT571110
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pt571110
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pt571110#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 6.8 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 110VDC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 6 A
- **Features:** Mechanical Indicator, Test Button
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 82.5 VDC
- **Must Release Voltage:** 11 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 400VAC - Max