# PT50KN16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PT50KN16
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pt50kn16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pt50kn16#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 mA @ 1600 V
- **Diode Type:** Three Phase
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** Module
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.6 kV