Part Number: PT25R-800 Manufacturer: API Delevan Inc. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/pt25r-800 RFQ URL: https://distyparts.com/product/pt25r-800#rfq Summary: PT25R-800 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by API Delevan Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: PT25R-800 is a fixed inductors from API Delevan Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 6.6 A DC Resistance (DCR): 25mOhm Max Inductance: 25 µH Mounting Type: Through Hole Shielding: Unshielded Size: 0.800" Dia x 0.350" W (20.32mm x 8.89mm) Tolerance: ±15% Type: Toroidal Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/api-delevan-inc Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/pt25r-800