# PT15YH06-501A2020-4CR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PT15YH06-501A2020-4CR
- **Manufacturer:** Amphenol Piher
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Thumbwheel Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pt15yh06-501a2020-4cr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pt15yh06-501a2020-4cr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 500 Ω
- **Size:** Round - 0.630" Dia x 0.051" H (16.00mm x 1.30mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%