# PT15RV18-103A1010-E-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PT15RV18-103A1010-E-S
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pt15rv18-103a1010-e-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pt15rv18-103a1010-e-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Resistive Material:** Carbon
- **Size:** Round - 0.591" Dia (15.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%