# PT15NH02-103A1010-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PT15NH02-103A1010-S
- **Manufacturer:** Amphenol Piher
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pt15nh02-103a1010-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pt15nh02-103a1010-s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/06/18/12061831-1993-1166-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Resistive Material:** Carbon
- **Size:** Round - 0.591" Dia (15.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%