# PT15LV18-204A2020-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PT15LV18-204A2020-S
- **Manufacturer:** Amphenol Piher
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pt15lv18-204a2020-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pt15lv18-204a2020-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 200 kΩ
- **Resistive Material:** Carbon
- **Size:** Round - 0.591" Dia (15.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%