# PSS230N200G09B103
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PSS230N200G09B103
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Slide Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pss230n200g09b103
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pss230n200g09b103#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side
- **Fader Type:** Standard With Switch
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power (Watts):** 0.025W, 1/40W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Size:** Rectangular - 1.378" L x 0.177" W x 0.492" H (35.00mm x 4.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Travel Range:** 30mm