# PSMN6R0-25YLDX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PSMN6R0-25YLDX
- **Manufacturer:** Nexperia USA Inc.
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/psmn6r0-25yldx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/psmn6r0-25yldx#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/27/-1/1727-1777-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 61A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 25 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4.5V, 10V
- **FET Feature:** Schottky Diode (Body)
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 10.5 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 705 pF @ 12 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 43W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 6.75mOhm @ 15A, 10V
- **Supplier Device Package:** LFPAK56, Power-SO8
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.2V @ 1mA