# PSD24H0AZBX-A (2).Z.GN.IP55
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PSD24H0AZBX-A (2).Z.GN.IP55
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/psd24h0azbx-a-2-z-gn-ip55
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/psd24h0azbx-a-2-z-gn-ip55#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 387.1 CFM (10.84m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 69.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 55.2 W
- **RPM:** 5800 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 170mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 1.233 in H2O (307.1 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 51.00mm