# PSD-14M-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PSD-14M-01
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Supports
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/psd-14m-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/psd-14m-01#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/90/28/40/9028408-RPC4729-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.551" (14.00mm)
- **Holding Type:** Snap Lock
- **Length:** 0.762" (19.35mm)
- **Material:** Nylon
- **Mounting Type:** Resting Mount
- **Support Hole Diameter:** 0.122" (3.10mm)
- **Support Panel Thickness:** 0.062" (1.57mm) 1/16"