# PSB50E-1200-42
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PSB50E-1200-42
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/psb50e-1200-42
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/psb50e-1200-42#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CB, CE, ENEC
- **Current:** 1.2A
- **Dimming:** Analog, ELV, Triac
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 50 W
- **Ratings:** IP20
- **Size:** 3.93" L x 1.02" W x 0.93" H (99.8mm x 26.00mm x 23.7mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 220VAC