# PSB30W-0700-42
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PSB30W-0700-42
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/psb30w-0700-42
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/psb30w-0700-42#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/01/12820156-1800-1114-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CB, CE, cULus
- **Current:** 700mA
- **Dimming:** Analog, ELV, Triac
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Power (Watts):** 29 W
- **Ratings:** IP20
- **Size:** 3.93" L x 1.02" W x 0.93" H (99.8mm x 26.00mm x 23.7mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC