# PSAW6NA-12-B1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PSAW6NA-12-B1
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/psaw6na-12-b1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/psaw6na-12-b1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cULus, FCC, LPS
- **Current:** 500mA
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** NEMA 1-15P
- **Input Type:** Fixed Blade
- **No Load Power Consumption:** 100mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Power (Watts):** 6 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 2.24" L x 1.51" W x 1.05" H (56.9mm x 38.4mm x 26.7mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Voltage:** 12V