# PSAW12I-10-B1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PSAW12I-10-B1
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/psaw12i-10-b1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/psaw12i-10-b1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cULus, EAC, GS, KC, PSE, UKCA, UL
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade (Included)
- **Input Type:** Multi-Blade (Included)
- **No Load Power Consumption:** 100mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Power (Watts):** 10 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 2.32" L x 1.61" W x 1.04" H (59.0mm x 40.9mm x 26.5mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 62368-1
- **Voltage:** 5V