# PSAD65-18-B1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PSAD65-18-B1
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/psad65-18-b1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/psad65-18-b1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cULus, FCC, PSE
- **Cord Length:** 47" (1.20m)
- **Current:** 1.35A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 210mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
- **Power (Watts):** 65 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.72" L x 1.98" W x 1.32" H (119.9mm x 50.3mm x 33.5mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Voltage:** 48V