# PSAD36BSF-14-B2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PSAD36BSF-14-B2
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/psad36bsf-14-b2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/psad36bsf-14-b2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cULus, FCC
- **Cord Length:** 47" (1.20m)
- **Current:** 1.5A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 100mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 36 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 3.86" L x 1.79" W x 1.20" H (98.1mm x 45.4mm x 30.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1
- **Voltage:** 24V