# PSAA30R-120-R-CNR3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PSAA30R-120-R-CNR3
- **Manufacturer:** Phihong USA
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/psaa30r-120-r-cnr3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/psaa30r-120-r-cnr3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** AS/NZS, cULus, IEC
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 2.5A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade
- **Input Type:** Multi-Blade (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 300mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm
- **Polarization:** Negative Center
- **Power (Watts):** 30 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 3.26" L x 2.17" W x 1.54" H (82.7mm x 55.0mm x 39.1mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 12V