# PSA.0S.303.CLAC44
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PSA.0S.303.CLAC44
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/psa-0s-303-clac44
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/psa-0s-303-clac44#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.146" ~ 0.173" (3.70mm ~ 4.40mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets and Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 7A
- **Fastening Type:** Push-Pull, Detent Lock
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Feature:** Bulkhead - Rear Side Nut
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line); Panel Mount
- **Number of Positions:** 3
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C