# PS25/A0220/63
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PS25/A0220/63
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ps25-a0220-63
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ps25-a0220-63#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** Yes (Fuse Not Included)
- **Approval Agency:** CSA, ENEC, UL, VDE
- **Connector Style:** IEC 320-C14
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades - Module
- **Current Rating:** 2A
- **Filter Type:** Filtered (EMI, RFI) - Commercial
- **Fuse Holder, Drawer:** Fuse Holder
- **Mounting Type:** Panel Mount, Flange
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 29.25mm x 33.25mm
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 250VAC