# PS10MV50-103A3030-PM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PS10MV50-103A3030-PM
- **Manufacturer:** Amphenol Piher
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ps10mv50-103a3030-pm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ps10mv50-103a3030-pm#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/19/93/-1/1993-1146-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.15W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Resistive Material:** Carbon
- **Size:** Round - 0.406" Dia (10.30mm)
- **Temperature Coefficient:** ±1000ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±30%