# PS100-1B1BR10K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PS100-1B1BR10K
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Slide Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ps100-1b1br10k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ps100-1b1br10k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/05/94/12059407-987-1832-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Fader Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Size:** Rectangular - 5.031" L x 0.331" W x 0.315" H (127.80mm x 8.40mm x 8.00mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Travel Range:** 100mm