Part Number: PS05-S60MP-5W Manufacturer: CUI Devices Category: Sensors, Transducers Subcategory: Pressure Sensors, Transducers Product URL: https://distyparts.com/product/ps05-s60mp-5w RFQ URL: https://distyparts.com/product/ps05-s60mp-5w#rfq Summary: PS05-S60MP-5W is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by CUI Devices and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: PS05-S60MP-5W is a pressure sensors, transducers from CUI Devices. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Features: Temperature Compensated Maximum Pressure: 1740.45PSI (12000kPa) Operating Pressure: 0 ~ 870PSI (0 ~ 6000kPa) Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Output: 60 mV ~ 150 mV Output Type: Wheatstone Bridge Port Style: No Port Pressure Type: Sealed Gauge Termination Style: Wire Leads Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/cui-devices Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/pressure-sensors-transducers Canonical URL: https://distyparts.com/product/ps05-s60mp-5w