# PS05-S60MP-5W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PS05-S60MP-5W
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Pressure Sensors, Transducers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ps05-s60mp-5w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ps05-s60mp-5w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Features:** Temperature Compensated
- **Maximum Pressure:** 1740.45PSI (12000kPa)
- **Operating Pressure:** 0 ~ 870PSI (0 ~ 6000kPa)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output:** 60 mV ~ 150 mV