Part Number: PS03-S100MP-V4W Manufacturer: CUI Devices Category: Sensors, Transducers Subcategory: Pressure Sensors, Transducers Product URL: https://distyparts.com/product/ps03-s100mp-v4w RFQ URL: https://distyparts.com/product/ps03-s100mp-v4w#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/14/73/74/14737457-2223-PS03-S250MP-V4W-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/73/74/14737457-2223-PS03-S250MP-V4W-ND.jpg Summary: PS03-S100MP-V4W is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by CUI Devices and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: PS03-S100MP-V4W is a pressure sensors, transducers from CUI Devices. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Features: Temperature Compensated Maximum Pressure: 2900.75PSI (20000kPa) Operating Pressure: 0 ~ 1450.38PSI (0 ~ 10000kPa) Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Output: 80 mV ~ 120 mV Output Type: Wheatstone Bridge Port Style: No Port Pressure Type: Sealed Gauge Termination Style: Wire Leads Voltage: 10V ~ 15V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/cui-devices Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/pressure-sensors-transducers Canonical URL: https://distyparts.com/product/ps03-s100mp-v4w