# PS03-S100MP-V4W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PS03-S100MP-V4W
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Pressure Sensors, Transducers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ps03-s100mp-v4w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ps03-s100mp-v4w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Features:** Temperature Compensated
- **Maximum Pressure:** 2900.75PSI (20000kPa)
- **Operating Pressure:** 0 ~ 1450.38PSI (0 ~ 10000kPa)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output:** 80 mV ~ 120 mV
- **Output Type:** Wheatstone Bridge
- **Port Style:** No Port
- **Pressure Type:** Sealed Gauge
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Voltage:** 10V ~ 15V