# PS03-A10MP-V4W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PS03-A10MP-V4W
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Pressure Sensors, Transducers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ps03-a10mp-v4w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ps03-a10mp-v4w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Features:** Temperature Compensated
- **Maximum Pressure:** 290.08PSI (2000kPa)
- **Operating Pressure:** 0 ~ 145.04PSI (0 ~ 1000kPa)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output:** 80 mV ~ 120 mV
- **Output Type:** Wheatstone Bridge
- **Port Style:** No Port
- **Pressure Type:** Absolute
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Voltage:** 10V ~ 15V