# PRWP1.5S-D0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PRWP1.5S-D0
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/prwp1-5s-d0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/prwp1-5s-d0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/31/33/1331339-298-23174-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 1.50" (38.10mm)
- **Color:** Black
- **Features:** Weather Resistant
- **Length:** 6.75"
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Push Mount, Winged Arrowhead
- **Tensile Strength:** 50 lbs (22.68 kg)
- **Width:** 0.190" (4.83mm)