# PRS11S-N20F-504B1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PRS11S-N20F-504B1
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/prs11s-n20f-504b1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/prs11s-n20f-504b1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Actuator Length:** 0.787" (20.00mm)
- **Actuator Type:** Flatted
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Built in Switch:** None
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.025W, 1/40W
- **Resistance (Ohms):** 500k
- **Resistive Material:** Carbon
- **Rotation:** 300°
- **Taper:** Linear
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±30%