# PRQC12.00CR5010X00L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PRQC12.00CR5010X00L
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Resonators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/prqc12-00cr5010x00l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/prqc12-00cr5010x00l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 10 pF
- **Features:** Built in Capacitor
- **Frequency:** 12 MHz
- **Frequency Stability:** ±0.5%
- **Frequency Tolerance:** ±0.5%
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.051" W (3.20mm x 1.30mm)