Part Number: PRMCE1-S24-S15-S Manufacturer: CUI Inc. Category: Power Supplies - Board Mount Subcategory: DC DC Converters Product URL: https://distyparts.com/product/prmce1-s24-s15-s RFQ URL: https://distyparts.com/product/prmce1-s24-s15-s#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/12/10/75/12107581-102-PRMCE1-S12-S15-S-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/75/12107581-102-PRMCE1-S12-S15-S-ND.jpg Summary: PRMCE1-S24-S15-S is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by CUI Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: PRMCE1-S24-S15-S is a dc dc converters from CUI Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: ITE (Commercial) Approval Agency: CE, cURus Current: 67mA Efficiency: 73% Mounting Type: Through Hole Number of Outputs: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (With Derating) Power (Watts): 1 W Size: 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm) Standard Number: 62368-1 Type: Isolated Module Voltage: 22.8V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/cui-inc Category Page: https://distyparts.com/category/power-supplies-board-mount/dc-dc-converters Canonical URL: https://distyparts.com/product/prmce1-s24-s15-s