# PRM1W-E12-D5-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PRM1W-E12-D5-S
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/prm1w-e12-d5-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/prm1w-e12-d5-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 100mA, 100mA
- **Efficiency:** 71%
- **Features:** Adjustable Output
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 1 W
- **Size:** 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)