# PRG.M0.9GL.LC39R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PRG.M0.9GL.LC39R
- **Manufacturer:** LEMO
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/prg-m0-9gl-lc39r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/prg-m0-9gl-lc39r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
- **Color:** Gray, Red
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull, Detent Lock
- **Features:** Backshell
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 9
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C