Part Number: PRF24-P-C-EE-085-SD Manufacturer: Samtec Inc. Category: Coaxial Connectors (RF) Subcategory: Coaxial Connector (RF) Assemblies Product URL: https://distyparts.com/product/prf24-p-c-ee-085-sd RFQ URL: https://distyparts.com/product/prf24-p-c-ee-085-sd#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/51/30/44/5130449-612-PRF24-P-C-EE-085-SD-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/51/30/44/5130449-612-PRF24-P-C-EE-085-SD-ND.jpg Summary: PRF24-P-C-EE-085-SD is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Samtec Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: PRF24-P-C-EE-085-SD is a coaxial connector (rf) assemblies from Samtec Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Cable Group: RG-405 (.085" Semi Rigid) Center Contact Material: Beryllium Copper Connector Style: 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Connector Type: Plug, Male Pin Contact Termination: Solder Fastening Type: Threaded Frequency: 50 GHz Housing Color: Gold Impedance: 50Ohm Mounting Type: Free Hanging (In-Line) Number of Ports: 1 Shield Termination: Solder Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/samtec Category Page: https://distyparts.com/category/connectors-interconnects/coaxial-connectors-rf/coaxial-connector-rf-assemblies Canonical URL: https://distyparts.com/product/prf24-p-c-ee-085-sd