# PRF24-P-C-EE-085-SD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PRF24-P-C-EE-085-SD
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Coaxial Connectors (RF)
- **Subcategory:** Coaxial Connector (RF) Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/prf24-p-c-ee-085-sd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/prf24-p-c-ee-085-sd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Group:** RG-405 (.085" Semi Rigid)
- **Center Contact Material:** Beryllium Copper
- **Connector Style:** 2.4mm (APC-2.4, OS-50)
- **Connector Type:** Plug, Male Pin
- **Contact Termination:** Solder
- **Fastening Type:** Threaded
- **Frequency:** 50 GHz
- **Housing Color:** Gold
- **Impedance:** 50Ohm