# PRD-7AY0-240
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PRD-7AY0-240
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/prd-7ay0-240
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/prd-7ay0-240#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/50/12865007-PB591-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 43 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 240VAC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Material:** Silver (Ag)
- **Contact Rating (Current):** 25 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 204 VAC
- **Must Release Voltage:** 24 VAC
- **Operate Time:** 40 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 45°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 240VAC - Nom